Kayseri Hakkında

Kayseri

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri, klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir. Kızılırmak’ın güneyinde bulunan bu bölge, Tuz Gölü’nden Fırat nehrine kadar uzanır. Tarihi İpek Yolu buradan geçer. Şehir ismini Roma imparatorlarından almaktadır; Caesarea. Osmanlı Sultanı 2. Mehmet’ten başlayarak resmi sıfatları arasında Kayser-i Rum unvanını da kullanmışlardır.

Kayseri, İç Anadolu’da 3917 m. Yüksekliğindeki Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulmuştur. MÖ. 4000’den başlayarak birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Selçuklu ve Osmanlı devletlerinde önemli bir ticaret merkezi olmuştur. İç Anadolu’nun Kızılırmak Bölümünde, kuzeyde Yozgat ve Sivas, batıda  Niğde ve Nevşehir, güneyde Adana, Güneydoğusunda Kahramanmaraş ve doğuda Malatya illeri arasında yer alır. Denizden yüksekliği 1050 m’dir. İlde bozkır iklimini hüküm sürer.

Büyükşehir statüsündeki ilin iki merkez ilçesinden olan Kocasinan ilçe merkezinde; Hacı Kılıç Cami, Mimarsinan(Kurşunlu) Camii, Gıyasiye ve şifahiye (Tıp tarihi Müzesi) Medresesi, Sahabiye Medresesi, İlçe çevresinde ise Kültepe-Kaniş-Karum ve Hıdırilyaz köşkü gezebilecek yerlerdir.

Kayseri’nin diğer merkez ilçesi Melikgazi’dir. Melikgazi’de; Kayseri Kalesi ve Surları, Ulu Cami (Cami Kebir),Gülük Cami, Hunat Hatun Külliyesi, Han Cami, Köşk ve Hatuniye Medreseleri, Döner Kümbet, Çifte Kümbet, Sırçalı Kümbet, Seyyid Burhaneddin Türbesi, Hunat, Kadı ve Selahaddin Hamamları, Arkeoloji, Etnoğrafya, Atatürk Evi ve Esnaf ve Sanatkarlar Müzeleri en güzel örneklerini teşkil eden Kayseri Evleri ve yöreye has kuş evleri, Mimarsinan Doğduğu ev, yer altı şehri ve kiliseler gezilmeye ve görülmeye değer yerlerdir.